Energooszczędne żarówki, energooszczędny sprzęt AGD, energooszczędne telewizory itd., energooszczędność zalewa nas na co dzień od lat, razem z nurtem ekologicznego trybu życia. Ale co tak naprawdę oznacza energooszczędność?

 

Oszczędzanie energii ma na celu mniejsze zużycie energii, przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego pożądanego efektu. Innymi słowy, energooszczędność nie polega na ograniczaniu ilości codziennych urządzeń czy zmniejszaniu komfortu naszego życia, a jedynie na takich rozwiązaniach, które pozwolą zużywać mniej energii, tym samym mniej płacić za prąd i chronić środowisko naturalne, ale żyjąc w takim samym standardzie.

Tak naprawdę w każdej dziedzinie życia codziennego możemy oszczędzać energię. Jako pierwszy rozważmy transport. Oczywiście, najlepiej korzystać z ekologicznych środków transportu, jak rower czy spacerowanie, a jeżeli jest to niemożliwe, powinniśmy wybierać transport publiczny. Jednakże, zdarzają się często sytuacje, że nie jest możliwe zrezygnowanie z transportu samochodowego. Wówczas również możemy zachować się energooszczędnie. Po pierwsze, starajmy się nie jeździć samemu. Im więcej pasażerów jedzie jednym samochodem, tym energooszczędniej, ekologiczniej, no i ekonomiczniej. Jeżeli dojeżdżamy codziennie do pracy w miejscu, do którego dojazd możliwy jest tylko samochodem, umówmy się z kolegami z pracy i dojeżdżajmy w kilka osób. Jeżeli zaś podróżujemy służbowo, ale nikt z naszych kolegów czy znajomych nie dojeżdża w dane miejsce, to w takiej sytuacji warto rozważyć zalogowanie się na jednym z modnych obecnie portali, dzięki którym możemy bezpiecznie umówić się i podróżować z obcymi osobami, które zwrócą nam część kosztów dojazdu. W transporcie samochodowym warto też pamiętać i wybierać nowsze modele samochodów, które należą do klasy energooszczędnej.

Najłatwiej jednak oszczędzać energię w domu. Nie należy na przykład pozostawiać urządzeń w tzw. trybie czuwania (stand-by), gdyż zużywają one niepotrzebnie energię. W trybie czuwania zużywa się dużo mniej energii, niż przy włączonym urządzeniu, ale w skali rocznej gromadzi się już spora suma. Bardzo często zdarza nam się zostawić telewizor, laptop, dekoder telewizyjny, tablet czy inne urządzenia w trybie stand-by. Obliczono, że w przeciągu roku 4-osobowa rodzina tylko za zostawianie urządzeń w trybie czuwania płaci dodatkowo ok. 200-300 zł! Aby nie wyłączać wszystkich urządzeń po każdym użyciu, dobrym rozwiązaniem jest listwa przepięciowa, do której można podłączyć wiele urządzeń i którą odłącza się od prądu jednym przyciskiem. Niektóre urządzenia można także ustawić czasowo, aby włączały się i wyłączały o danej godzinie codziennie. Warto natomiast odłączać każdorazowo urządzenia w domu, z których nie korzystamy na co dzień, na przykład skaner, ładowarkę, drukarkę itp.


Wyjątkowo popularny wśród kupujących stał się od kilku lat sprzęt AGD i źródła światła wg unijnej normy w klasie energetycznej A+, A++ i A+++. Oczywiście, że im lepsza klasa energetyczna sprzętu, tym większa energooszczędność użytkowania. Ale nawet posiadając najbardziej energooszczędny sprzęt w swoim domu, koszty, które poniesiemy za energię, zależą od sposobu użytkowania. Najlepiej zacząć od ustawienia temperatury w lodówce. Stwierdzono, że wystarczającą do przechowywania żywności temperaturą w chłodziarce jest +7°C, a w zamrażarce -17°C. Nigdy nie należy wkładać do lodówki ciepłych lub gorących potraw, ponieważ dużo więcej energii lodówka zużywa na ich ochłodzenie. Zimą warto nawet dobrze schodzić lub zamrozić potrawy za oknem i dopiero umieścić je w chłodziarce bądź zamrażarce. Ważne jest odpowiednie ułożenie produktów w lodówce, najlepiej w dobrze oznaczonych pojemnikach i zawsze w tym samym miejscu, aby po otwarciu lodówki z łatwością móc je odnaleźć. Jeżeli więcej osób korzysta regularnie z lodówki, warto opisywać i pozostawiać kartkę na drzwiczkach, jaka i gdzie dana potrawa w lodówce się znajduje, dodatkowo np. z datą przydatności do spożycia. Przy kupnie lodówki, oprócz klasy, należy dobrać odpowiednią wielkość lodówki, taką której naprawdę potrzebujemy. Jeśli w pełni nie będziemy wykorzystywać miejsca w lodówce, wiele wolnej przestrzeni pozostanie, to zużyte zostanie więcej energii przez lodówkę. Ponadto, najbardziej energooszczędnie jest otwierać lodówkę, jak najrzadziej i na krótko oraz pamiętać o dokładnym domykaniu drzwiczek.

Kolejnym istotnym aspektem jest ogrzewanie pomieszczeń. W szczególności teraz warto o tym pomyśleć, kiedy na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. Wietrzenie domu powinno być krótkie i intensywne, otwarcie szeroko okien na 15 minut dziennie wystarczy, aby móc cieszyć się świeżym powietrzem, a jednocześnie nie narażać domu na wychłodzenie. Naturalnie, przed wietrzeniem, najlepiej przynajmniej pół godziny, należy wyłączyć grzejniki. Nigdy nie należy otwierać okna przy włączonym ogrzewaniu, gdyż nie tylko marnujemy energię, ale i utrudniamy wywietrzenie pomieszczeń. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej do pory roku temperatury w domu. Jesienią i zimą nie należy ogrzewać pomieszczeń do poziomu letniej pogody, abyśmy mogli chodzić ubrani w letnie rzeczy po domu. To są chłodne pory roku, w których powinniśmy się odpowiednio ubierać, również w domu. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby marznąć we własnym domu, ale przebywając w zbyt wysokiej temperaturze, nie tylko podnosimy swoje rachunki za ogrzewanie, szkodzimy środowisku, ale również narażamy swoje zdrowie, poprzez zbyt gwałtowne zmiany temperatury przy wychodzeniu z domu. Aby zapobiec utracie ciepła z domu, należy zadbać też o uszczelnienie okien i drzwi.

Prawdziwą skarbnicą energooszczędności jest oświetlenie. Już od lat stosuje się żarówki energooszczędne i oświetlenie LED, a rezygnuje z tradycyjnych żarówek. Ale możemy zrobić znacznie więcej. Pierwszym, a zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem na oszczędzanie energii jest, jak najczęstsze korzystanie ze światła naturalnego, które jest zdrowe i całkowicie darmowe. Na przykład odpowiednie ustawienie biurka i miejsca do pracy w stosunku do okien, a w nowym budownictwie projektowanie dużych okien od strony południowej w pokojach dziennych pomoże zaoszczędzić na oświetleniu. Należy zadbać, aby okna były odsłonięte. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon w ciemnych kolorach i ozdobnych firan, które ograniczają dostępność światła. Parapety powinny być odsłonięte, a szyby myte regularnie, aby mogło wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Podobnie lampy i żyrandole należy regularnie czyścić z kurzu, aby nie przysłaniał, światła. Dobre i odpowiedniej mocy oświetlenie w pokojach, gdzie pracujemy i spędzamy wiele czasu, jest niezwykle ważne dla zdrowia, kondycji i samopoczucia. Praktyczny sposób stanowi oświetlenie z regulowanym natężeniem światła, które możemy zmniejszyć, gdy nie potrzebujemy w danej chwili silniejszego oświetlenia. Z kolei, pomieszczenia, w których mało przebywamy, takich jak przedpokój, korytarz czy klatka schodowa, nie muszą być dobrze oświetlone. Również sypialnia nie wymaga silnego oświetlenia, oprócz lampki do czytania, wystarczy w zupełności słabsze światło. Pamiętajmy także o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Dobrym rozwiązaniem, w szczególności przed domem czy garażem, jest zainstalowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu, które wyłącza się samo po chwili, unikniemy w ten sposób marnotrawstwa energii w wypadku, gdy zapomnimy o wyłączeniu światła.

Nawet robić codzienne zakupy można w sposób energooszczędny. Chyba najbardziej rozpowszechnioną metodą jest zabieranie ekologicznych toreb na zakupy, zamiast korzystania z jednorazowych „foliówek”. Ale ważne jest także to, co kupujemy. Bowiem bardzo często zdarza się, iż kuszeni promocjami, okazjami, gratisami itd., kupujemy o wiele więcej, aniżeli potrzebujemy. Nie tylko nie używamy później tych produktów, ale marnujemy miejsce przechowując je, a po czasie zwykle wyrzucamy. Dlatego, lepiej wybierać się po zakupy rzadziej oraz każdorazowo przygotowywać listę zakupów i ściśle się trzymać swojego planu zakupowego, konsekwentnie opierając się marketingowym pułapkom. Jeżeli trudno nam się oprzeć promocjom i okazjom w dużych marketach, wystarczy, że będziemy robić zakupy w niewielkich sklepach osiedlowych. Nigdy nie kupujmy też rzeczy w myśl zasady „kiedyś się przyda”. Jeżeli coś będzie potrzebne w przyszłości, to po prostu to kupimy. W dobie dostępności produktów w dzisiejszych czasach, naprawdę nie ma potrzeby kupować na zapas.

Newralgicznym okresem, kiedy kupujemy o wiele więcej niż potrzebujmy, marnując energię, czas, pieniądze i nie dbając o środowisko naturalne, są okresy okołoświąteczne. Ile razy zdarza się, że przed dwoma wolnymi dniami Bożego Narodzenia robimy zakupy, jakbyśmy mieli przetrwać dwa tygodnie odcięci od świata? Ile razy po świętach, czujemy się przejedzeni, ociężali, a śmietniki uginają się od resztek jedzenia, świątecznych ozdób itp. Może warto w tym roku chociaż o 1/3 mniej rzeczy kupić, a okaże się, że po świętach poczujemy się lepiej, a rachunki będą korzystniejsze. Przy okazji tematu nadchodzących świąt, nie można zapomnieć o ozdobnym oświetleniu, czy to choinek czy dekoracji przed domem. Takie ozdoby są efektowne, tworzą klimat i podkreślają charakter świąt, ale czy tak naprawdę muszą świecić przez całą dobę, przez kilka tygodni? Albo czy nie wystarczy nam pięknie przyozdobione drzewko z lampkami i jedna niewielka ozdoba przed domem? Przesyt lampek, świecących reniferów, bałwanków, sani, choinek, gwiazdek i innych dekoracji, wygląda kiczowato i bardziej kojarzy się z jarmarkiem niż magicznym nastrojem bożonarodzeniowym. A w dodatku jest bardzo, ale to bardzo, nieenergooszczędny!

Pamiętając i stosując w praktyce te proste zasady albo chociaż część z nich, możemy zaoszczędzić naprawdę wiele na rachunkach za prąd i jednocześnie ochronić środowisko. Przy stosowaniu zaledwie kilku z powyższych reguł jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na energii, zachowując się przy tym ekologicznie.

Fundacja Region Plus

Fundacja Region Plus jest organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000657818.

 

Celem Fundacji REGION PLUS jest szerzenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i jakości podnoszenia życia mieszkańców w obszarach miejskich. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez działanie na rzecz ochrony środowiska, prowadzenie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i informacyjnej w tym zakresie, organizację konferencji, seminariów umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy samorządowcami, środowiskami naukowymi i biznesem społecznie odpowiedzialnym.

 

Zadzwoń do nas:

tel./fax 52 581 00 56

tel. 52 356 95 99

kom. 602 343 748

Napisz do nas

biuro@ecometropolis.eu

Napisz do nas, odpowiadamy w przeciągu 24 godzin.